Wielu producentów karm dla zwierząt, w celu obniżenia kaloryczności lub po prostu z oszczędności, wzbogaca skład produktów dedykowanych kotom i psom różnymi składnikami pochodzenia roślinnego. Oczywiście na rynku dostępne są również bezzbożowe karmy dla kotów i psów, bazujące wyłącznie na mięsie, tłuszczu zwierzęcym i podrobach, ewentualnie z niewielkim dodatkiem warzyw. Kiedy warto, a kiedy bezwzględnie należy stosować tego typu karmy? Jakie są ich właściwości i skład?
Co to są karmy bezzbożowe?
Koty, zresztą podobnie jak psy, są zwierzętami mięsożernymi i ich układ pokarmowy nie jest przystosowany do trawienia produktów pochodzenia roślinnego. Szczególne problemy z trawieniem węglowodanów mają koty. W ich ślinie brakuje enzymów, które wstępnie rozkładają skrobię, gluten i inne węglowodany roślinne, przez co włączanie do ich codziennej diety produktów zawierających dużą ilość składników roślinnych zwykle skutkuje problemami trawiennymi. Bezzbożowe karmy dla kotów są pozbawione ziaren zbóż, a tym samym bezpieczniejsze dla przewodu pokarmowego tych zwierząt. Ich bazą jest mięso i podroby zwierzęce oraz tłuszcz. Niekiedy do bezzbożowych karm dla kotów dodawane są również niewielkie ilości warzyw, które są źródłem witamin i minerałów, a także nośnikiem smaku, który ma zachęcać kota do sięgania po karmę.
Które koty powinny unikać karm ze zbożami?
Wolne od ziaren zbóż karmy dla kotów są karmami pełnoporcjowymi, bazującymi na mięsie i tłuszczu zwierzęcym, a zatem mogą być podawane wszystkim kotom. W szczególności ich stosowanie zaleca się kotom mającym problemy gastryczne po zjedzeniu tradycyjnej karmy uzupełnionej roślinnymi wypełniaczami oraz kotom po sterylizacji, które mają większą tendencję do tycia. Warto pamiętać, że bezzbożowa karma dla kota jest najczęściej karmą mokrą, a zatem pomimo zastosowania dobrej jakości składników odżywczych, jej gęstość kaloryczna jest zdecydowanie mniejsza niż karmy suchej. Dzięki temu kot może zjeść więcej i szybciej wypełnić żołądek bez ryzyka znacznego przyrostu masy ciała, co jest dużym problemem w przypadku kotów po sterylizacji. Sterylizacja wpływa na obniżenie aktywności i spowolnienie metabolizmu zwierzęcia.
Bezzbożową, pełnoporcjową karmę dla kota warto stosować zawsze, gdy tylko mamy taką możliwość. Oczywiście jest ona droższa, ale bazuje na lepszej jakości składnikach, dzięki czemu otrzymujące ją koty mają lepszą kondycję i są zdrowsze. Takie karmy w szczególności polecane są kotom o wrażliwych żołądkach oraz zwierzętom z tendencją do szybkiego przybierania na wadze, między innymi kotom po sterylizacji.