Psie maluchy potrzebują dobrze zbilansowanej diety. Głównie dlatego, że cały czas rosną, a ich organizm dopiero się kształtuje. Z tego względu należy dokładnie czytać etykiety i wybrać odpowiedni produkt. Czym cechuje się karma dla psa juniora? Lepiej sprawdzi się mokra, czy sucha? Na co zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu? Na te pytania odpowiedzi można znaleźć poniżej!
Karma dla psa juniora – skład
Obecnie zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych oferta karm dla psów jest bardzo szeroka. Producenci dokładają wszelkich starań, aby to właśnie ich produkt został kupiony. I chociaż opiekun ma w czym wybierać, to wcale nie ułatwia mu to zadania. Zwłaszcza jeśli interesuje go karma dla psa juniora. W tym przypadku powinna być oznaczona napisem „puppy” lub właśnie „junior”. Pod żadnym pozorem nie można podawać szczeniętom karmy dedykowanej psom dorosłym, ponieważ ma ona zupełnie inny skład oraz różni się kalorycznością i sposobem dawkowania. W dobrej jakości karmie dla psa juniora powinno znaleźć się przede wszystkim białko, tłuszcze i odpowiednia ilość kalorii. Tych składników będzie więcej niż w pokarmie dla dorosłych osobników. Bardzo często w produktach przeznaczonych dla szczeniąt obecne są też dodatki i suplementy wspierające prawidłowy rozwój.
Karma dla psa juniora – mokra, czy sucha?
Wybierając karmę dla psa juniora, opiekunowie nierzadko zastanawiają się, czy lepsze będzie mokra, czy jednak sucha. Tak naprawdę nie ma to większego znaczenia. Pod warunkiem, że jego wybór padnie na dobrej jakości produkt. Na rynku dostępne są wysokomięsne karmy, ale też bazujące na zbożach, ziemniakach, czy kukurydzy, które mogą być szkodliwe dla małego organizmu. Poza tym zbyt roślinna karma dla psa juniora zawiera spore ilości węglowodanów, które są po prostu zbędne. Posiłki oparte na zbożach tylko minimalnie zaspokoją potrzeby na składniki odżywcze. Z tego względu należy wybierać produkty bogate w białko i z ograniczoną ilością węglowodanów. Tylko w ten sposób można szczenięciu zapewnić prawidłowy rozwój. Co ciekawe, nie jest to jednoznaczne z tym, że w karmie dla psa juniora musi całkowicie brakować zbóż. Mogą być one obecne, ale jedynie w śladowych ilościach. Ponadto można ją dobrać, kierując się także rasą lub docelową wielkością. Te przeznaczone dla większych osobników mogą zawierać mniej tłuszczu, aby zmniejszyć ryzyko występowania nadwagi i obciążania stawów w przyszłości, na co są bardziej narażone niż mniejsze rasy.