Rynek produktów rafineryjnych obfituje w wiele rodzajów olejów o zmodyfikowanym składzie i specjalnym przeznaczeniu. Dobrym przykładem takich produktów są nowoczesne preparaty przeznaczone do konserwacji powierzchni stalowych oraz tzw. olej antykorozyjny. W obu przypadkach są to środki, które mają pomagać w neutralizacji zagrożenia rdzewienia stalowych elementów wystawionych na działanie niszczących czynników środowiskowych, przede wszystkim wilgoci.
Konserwacja powierzchni stalowych
Jednym z podstawowych zagrożeń dla elementów stalowych, których nie poddano procesowi cynkowania i nie zabezpieczono fabrycznie antykorozyjną powłoką ochronną, jest korozja. Rdzawe wżery są nie tylko nieestetyczne, ale i degradujące dla stali, stopniowo ją osłabiają i niszczą. Specjalne oleje antykorozyjne i inne antyadhezyjne środki na bazie ropy naftowej, które zawierają w swoim składzie substancje o działaniu antykorozyjnym, mają za zadanie zabezpieczać stalowe powierzchnie, izolując je od niszczących czynników środowiskowych i w ten sposób chroniąc przed ryzykiem rdzewienia. Olej antykorozyjny jest zatem środkiem wykorzystywanym przede wszystkim do konserwacji powierzchni stalowych, na przykład karoserii pojazdów.
Mycie elementów stalowych
W sprzedaży dostępne są oleje antykorozyjne przeznaczone nie tylko do konserwacji stali, ale także do jej czyszczenia. To ciecze wykorzystywane w warsztatach i wielu zakładach produkcyjnych, zwłaszcza w firmach specjalizujących się w obróbce skrawaniem i w przedsiębiorstwach działających w branży motoryzacyjnej. Olej antykorozyjny pozwala wyczyścić element wykonany ze stali, ale nie naraża go na korozję. Wręcz przeciwnie, dzięki dodatkowi substancji o działaniu przeciwutleniającym i antykorozyjnym chroni metalową część przed rdzą i niszczącym działaniem wody, wypierając wilgoć i izolując powierzchnię od powietrza. Powstała na powierzchni metalowego elementu cienka i niemal niewidoczna powłoka z oleju stanowi rodzaj tymczasowego zabezpieczenia o antyadhezyjnych właściwościach. Odpycha wilgoć i zapobiega sklejaniu się przechowywanych jeden na drugim elementów lub części stalowych.
Podstawowym przeznaczeniem antykorozyjnego oleju jest konserwacja części i innych powierzchni metalowych, ich ochrona przed działaniem wody i korozją. Tego typu ciecze wykorzystuje się również do mycia elementów metalowych na czas ich przechowywania, transportu lub pomiędzy kolejnymi etapami obróbki. Preparaty o antykorozyjnych właściwościach pomagają chronić karoserie pojazdów i wszelkie inne konstrukcje stalowe pozbawione innej powłoki ochronnej.